Den tidligere franske beskæftigelsesminister Philippe Seguin er død. Han blev 66 år.
Seguin var minister i daværende præsident Jacques Chiracs regering og senere formand for parlamentet. Siden 2004 har han været præsident for den franske rigsrevision.
Præsident Nicolas Sarkozy hylder i en pressemeddelelse Seguin for at være "en af de store personligheder og store stemmer i vores nationale liv" og udtrykker sin "meget store sorg" over nyheden.
Seguin, der betegnes som en "gaullistisk" politiker i tidligere præsident Charles de Gaulles patriotiske tradition, var en skarp kritiker af europæisk integration.
Politi og pårørende oplyser, at Seguin døde af et hjertetilfælde i sit hjem i Paris. Seguins død blev også bekræftet af hans politiske parti, UMP.
En ven, tidligere indenrigsminister Charles Pasqua, sagde på RTL-radio, at Seguin var "en passioneret mand, der elskede sit land", og hans død var "et stort tab for Frankrig".
Tidligere premierminister Jean-Pierre Raffarin sagde til Radio Classique, at Seguin var "en ekstraordinær person. Han var ikke bange for nogen."
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde