Marine Le Pen er kandidat ved næste måneds præsidentvalg i Frankrig, og mens hendes politiske modstandere kategorisk har undgået at bruge sagen politisk, er det helt omvendt for den højreorienterede politiker.
- Det er på tide at gå i krig mod disse fundamentalistiske, religiøse grupper, som dræber vores børn, siger hun og fortsætter:
- Truslen fra fundamentalisterne er undervurderet.
Le Pen ligger ifølge meningsmålingerne på en tredjeplads i kapløbet om at blive Frankrigs næste præsident, men hun er for langt efter de andre kandidater - Sarkozy og Hollande - til for alvor at udgøre en trussel mod dem.
Midterkandidaten François Bayrou, som i meningsmålingerne står til at få en fjerdeplads ved valget, siger, at Le Pen er gået over stregen.
- Den yderste højrefløj forsøger at udnytte denne situation. Ingen har ret til at lade den politiske debat løbe af sporet, siger François Bayrou.
Den stærkt venstreorienterede Jean Luc Melenchon, der har været i hård kamp på ord med Le Pen de seneste uger, advarer om at bruge situationen til at skabe had.
- Vores første opgave er at forhindre, at denne situation bliver brugt til at fremme hadefulde tilnærmelser og stigmatisering, siger han.
Imens politikerne strides, kæmper politiet med at få den formodede gerningsmand til at overgive sig.
Den 23-årige Mohamed Merah, der er franskmand af algerisk oprindelse, har siden onsdag morgen været under belejring af elitesoldater, hvoraf flere er blevet såret under skudvekslinger.
Myndighederne forventer, at han vil overgive sig sent onsdag aften.
Merah mistænkes for at være manden, der myrdede de tre soldater i sidste uge. Det er også ham, der er mistænkt for at have myrdet en lærer og tre børn ved en jødisk skole i mandags.
Alle mord er begået i Toulouse.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned