Frankrig og Tyskland har styrket et samarbejde med Polen, som står for at skulle overtage EU-formandskabet til sommer.
Ved et møde mandag i Warszawa mellem den tyske forbundskansler, Angela Merkel, den franske præsident, Nicolas Sarkozy, og den polske præsident, Bronislaw Komorowski, var EU's fælles udenrigs- og sikkerhedspolitik i fokus.
Ikke mindst relationerne til Rusland, Hviderusland og Ukraine.
- Dette møde mellem de tre europæiske ledere sender et klart signal om et politisk stærkt Europa, siger en polsk topdiplomat om mødet i den såkaldte "Weimar-trekant". Også udviklingen i Egypten og det øvrige Mellemøsten var på dagsordenen.
- Tyskland og Frankrig ønsker et samarbejde med Polen i den kommende pagt om konkurrenceevne, der skal binde eurolandenes økonomi tættere sammen, siger Merkel, som i Warszawa roser Polen for at være et reformivrigt land.
Eurozonens stats- og regeringschefer skal mødes i marts til et særligt topmøde med henblik på at vedtage en "europæisk pagt om konkurrenceevne",
- Det vil glæde os at se Polen gå med, understreger kansleren.
Polen er endnu ikke medlem af euroen og er forsigtig med at lægge sig fast på en dato på grund af den økonomiske krise.
De tre store EU-lande dannede det særlige forrum tilbage i 1991, da Frankrig og Tyskland ønskede at hjælpe Polen med overgangen til demokrati og markedsøkonomi. Lederne fra de tre lande i Weimar-trekanten var senest samlet i 2006.
Polen har udtrykt skuffelse over, at samarbejdet blev svækket mere og mere efter en lovende start.
- Der har været en lang fase med stagnation. EU's sikkerheds- og forsvarspolitik har ikke helt levet op til Polens forventninger, sagde Komorowski til det polske dagblad Gazeta Wyborcza forud for mødet med Merkel og Sarkozy.
/ritzau/DPA
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde