Franske fly går til angreb i Libyen

Det franske luftvåben er begyndt at gå til angreb på mål i Libyen i forbindelse med den militære aktion rettet mod landets præsident, Muammar Gaddafi.

Klokken 17.45 dansk tid, blot timer efter afslutningen af et topmøde i Paris om krisen i Libyen, rettede et fransk krigsfly et angreb mod et køretøj på jorden i den nordafrikanske stat. Det oplyser forsvarsministeriet i Paris.

Ved angrebet tilintetgjorde det franske fly dets mål, siger talsmanden for forsvarsministeriet.

Frankrig har omkring 20 fly involveret i den militære aktion, der blandt andet har til formål at håndhæve et flyveforbud over Libyen.

Flyveforbuddet kommer efter, at FN's Sikkerhedsråd torsdag blev enig om at gennemføre et sådant for at forhindre Gaddafis styrker i fortsatte overgreb på civile i Libyen.

Danmark, der også deltager i aktionen, har sendt seks F-16-jagerfly til en amerikansk base på Sicilien. Flere af de danske fly ventes sat ind i libysk luftrum søndag.

/ritzau/Reuters

Fransk fly sætter angreb ind i Libyen kort efter at statsledere er færdige med topmøde om flyveforbud.

Offentliggjort Sidst opdateret