Adskillige rejsende fra en af Sydfrankrigs store lufthavne i byen Marseille måtte torsdag morgen haste ind i afgangshallen for at nå deres fly.
I de tidlige morgentimer havde et par hundrede strejkende arbejdere blokeret for adgangen til lufthavnen ved at spærre nogle af vejene mod lufthavnen.
Efter cirka tre timer lod demonstranterne atter biler køre ind mod lufthavnen, og ved 08.30-tiden var trafikken ved at være tilbage til det normale, oplyser franske myndigheder.
Blokaden skabte hurtigt kilometerlange køer af biler. Enkelte rejsende steg ud af deres køretøjer og fortsatte mod lufthavnen til fods for at nå deres flyafgange, siger en talsmand for lufthavnen.
Demonstranterne bag blokaden er både ansatte i lufthavnen og i andre industrier såsom raffinaderier, stålvalseværker og havne.
Det er tiende dag, arbejdere i Frankrig aktionerer i protest mod regeringens planlagte pensionsreformer.
Det franske senat ventes tidligst fredag at stemme om det upopulære tiltag.
Imens forsøger fagforeningerne at lægge pres på regeringen med fortsatte strejker i blandt andet industrien og de regionale lufthavne, og med protester såsom "kør-langsomt"-aktioner, hvor lastbiler bremser trafikken på hovedveje rundt om i landet.
Fagforeningslederne ventes at mødes senere torsdag for at drøfte planerne for de kommende dage.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker