Kirgistans afsatte præsident Kurmanbek Bakijev får frit lejde ud af det centralasiatiske land efter de seneste dages blodige begivenheder. Men kun hvis han formelt træder tilbage. Det siger landets ny stærke kvinde, overgangslederen Rosa Otunbajeva.
- Bakijev har stadig en mulighed for at forlade landet. Men vi vil kun garantere hans sikkerhed, hvis han træder tilbage, sagde hun fredag til journalister i hovedstaden Bisjkek.
Imidlertid gør Bakijev stadig modstand mod den ny ledelse landet, som efter flere dages uro er kommet til magten og synes at have fuld kontrol over landets sikkerhedsstyrker.
Over for udenlandske nyhedsbureauer afviser han at træde tilbage, og han anklager den ny ledelse for at være skyld i de seneste dages blodsudgydelser. I alt skal 75 personer være dræbt under oppositionens demonstrationer mod Bakijev og hans regering.
Rosa Otunbajeva afviser dog den tidligere præsidents anklager og siger, at det var sikkerhedsstyrkernes skud mod ubevæbnede oppositionstilhængere, der kostede menneskeliv.
- Jeg har været på hospitaler i dag. Mange er stadig svært skadede, sagde hun og lovede en undersøgelse af sikkerhedsstyrkernes handlinger.
- Det er vigtigt, at etablere lov og orden og bringe de skyldige for en domstol, sagde hun.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned