Lederne af verdens vigtigste økonomier har besluttet, at G20 skal erstatte G8 som deres vigtigste politiske forum, skriver Wall Street Journal.
Ifølge det amerikanske dagblad vil lederne i G20 fredag offentliggøre, at G20 fremover vil være det permanente forum, der skal holde øje med internationalt økonomisk samarbejde som en af planerne for at få den globale økonomi på skinner igen.
G20 består af de otte største økonomier, der er repræsenteret i G8 samt EU og yderligere 11 voksende økonomier, der gerne vil have en plads blandt de store, herunder Indien, Kina og Brasilien.
De industrialiserede lande i G8 vil stadig mødes indimellem for at diskutere ikke-økonomiske forhold, som f.eks. international sikkerhed.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned