Gidseltagere: Vi vil forhandle, hvis hæren trækker sig
Militante islamister, der holder 41 udlændinge som gidsler på et gasanlæg i Algeriet, vil forhandle, men ikke før Algeriets regering har trukket sine sikkerhedsstyrker tilbage.
Det siger en af gidseltagerne til den arabiske satellitkanal al-Jazeera.
- Vi kræver, at den algeriske hær trækker sig ud af området, så forhandlingerne kan indledes, siger gidseltageren, der kalder sig Abu al-Baraa.
Han kræver også, at yderliggående islamister, der er fængslet i nabolandet Mali, løslades.
- Vores fanger for deres, siger han.
Abu al-Baraa siger også til tv-stationen, at snigskytter fra Algeriets hær har skudt mod det sted, hvor gidslerne befinder sig.
Et skud har angiveligt såret et japansk gidsel. Oplysningen kan dog ikke umiddelbart bekræftes fra regeringens side.
Al-Baraa bekræfter tidligere oplysninger om, at 41 udlændinge er i gidseltagernes varetægt, og at de kommer fra en række forskellige lande - Norge, Frankrig, USA, Storbritannien, Rumænien, Colombia, Thailand, Filippinerne, Irland, Japan, Sydkorea og Tyskland.
Islamisterne siger, at angrebet på gasanlægget er hævn for, at Algeriets regering har besluttet at åbne sit luftrum for de franske kampfly, der bomber islamistiske oprørere i nabolandet Mali.
Algeriets regering har hidtil afvist at forhandle med islamisterne.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker