Gigantisk jordfaldshul æder travl gade i japansk storby
Det kæmpestore jordfaldshul har åbnet sig på en femsporet vej i Fukuoka tirsdag morgen lokal tid. Foto: AP
AP
Det er muligvis udvidelsen af en undergrundsbane, der har ført til, at et hul har slugt en stor japansk vej.
Et jordfaldshul på 20 meter i diameter har tirsdag morgen lokal tid åbnet sig på en gade i storbyen Fukuoka i det sydlige Japan. Det skriver nyhedsbureauet AFP.
Hullet har slugt en stor del af en femsporet vej tæt ved byens hovedbanegård.
Det gabende hul afslører sokler fra nærliggende bygninger, og der er en frygt for, at hullet kan føre til, at bygninger falder sammen, hvis det fortsat udvider sig.
Tv-billeder viser, hvordan to huller opstår og gradvist bliver udvidet, før de bliver til ét. Det sker, mens de suger asfalt og jord til sig kort efter klokken fem om morgenen lokal tid.
- Det var en smule mørkt ude, og min første indskydelse var, om det kunne passe, at vejen virkelig forsvandt, siger en ung mand, der har set jordfaldshullet, til den offentlige tv-station NHK.
- Da jeg så det, var der allerede to store huller, og de fortsatte med at blive større. Jeg blev mest bange, da et trafiklys faldt ned ved det kryds, hvor jeg stod. Jeg følte, at jeg måtte væk derfra, siger manden.
Hullet fortsatte med at gro, og midt på morgenen var det to etager dybt. Det blev fyldt med vand fra ødelagte vandrør.
Politiet, der havde ryddet området omkring hullet og evakueret folk fra nærliggende bygninger, oplyser, at der ikke er nogen, der er kommet til skade.
Fukuokas transportbureau siger, at udvidelsen af en nærliggende undergrundsbane kan være medvirkende til, at jordfaldshullet pludselig er opstået.
Fukuoka er den største by på den sydligste af Japans hovedøer, Kyushu.
Byens hovedbanegård er et centralt knudepunkt i området.
Blandt andet afgår de populære såkaldte projektiltog, et ekstremt hurtigt eksprestog med en tophastighed på op til 320 kilometer i timen, fra byen.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde