Det siger Niels Bjerre-Poulsen, lektor ved Center for Amerikanske Studier på Syddansk Universitet.
- Resultatet i Florida betyder, at vi nu er tilbage på samme spor, som det så ud for et par uger siden, inden Newt Gingrich vandt i South Carolina, siger han.
Det overraskende nederlag fik Romney til at satse endnu mere på at vinde i Florida, og han sikrede sig en overvældende sejr med 46 procent af stemmerne mod 32 procent til ærkerivalen Newt Gingrich.
- Set udefra betyder nederlaget til Gingrich, at hans mulighed for endnu engang at genrejse sin kampagne er begrænset. Men det er ikke sikkert, at han selv ser det på samme måde, siger Niels Bjerre-Poulsen.
I modsætning til Romney har Gingrich ikke de samme økonomiske midler og derfor heller ikke en velsmurt kampagnemaskine at trække på. Derfor er det ikke alene op til den tidligere kongresleder, om han vælger at fortsætte.
- Står det til Gingrich, så fortsætter han i mange stater endnu. Men han har været afhængig af en enkelt donor, der har givet ham 10 millioner dollar.
- Men om hans støtter fortsat har så meget tillid til hans kampagne, at de vil poste flere penge ind i den, er måske mere tvivlsomt, siger Niels Bjerre-Poulsen.
Romneys sejr i Florida giver ham et stærkt rygstød frem mod de kommende ugers valg, inden Republikanerne på konventet i august endeligt udnævner deres kandidat til at udfordre præsident Barack Obama ved valget 6. november.
- Romney har jo altid været favoritten. Han er måske ikke elsket af vælgerne, men hans klare sejr i Florida kan muligvis overbevise nogle af skeptikerne i partiet om, at han er den rette til at udfordre Obama, siger Niels Bjerre-Poulsen.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde