Forhandlingerne om Irans omstridte atomprogram er kommet godt i gang i en konstruktiv atmosfære, siger FN's Atomenergiagentur (IAEA).
- Vi fik en god start. Vi har haft et konstruktivt møde. De fleste tekniske emner er blevet drøftet. Vi fortsætter i morgen klokken 10, siger lederen af IAEA, Mohamed ElBaradei i Wien.
Forhandlingerne om det iranske atomprogram hang i en tynd tråd efter søndagens terrorangreb i den sydøstlige del af landet.
Ved møderne i Wien forhandles der blandt andet om en handlingsplan for landets berigelse af uran. Det sker på baggrund af forslag om, at Iran sender sin uran til Rusland og Frankrig for at få den beriget på anlæg der. På den måde vil Iran blive nødt til at udlevere den uran, som mange vestlige magter frygter vil blive brugt til en atombombe.
Iranerne siger dog, at de vil fortsætte deres kontroversielle uranberigelse.
USA har efter præsidentskiftet tidligere i år ændret strategi fra at presse iranerne hårdt til at række styret i Teheran en udstrakt hånd. Men både USA og landets vestlige allierede har truet med nye sanktioner, hvis forhandlingerne går i hårdknude. FN's Sikkerhedsråd har allerede indført tre runder af sanktioner mod det iranske styre, der nægter at stoppe sin stærkt kritiserede uranberigelse.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker