Grækenland beder EU og IMF om gigantlån

Grækenland beder nu Eurolandene og Den Internationale Valutafond, IMF, om at aktivere en lånepakke på 340 milliarder kroner. Lånet skal hjælpe Grækenland ud af den akutte gældskrise.

- Det er absolut nødvendigt, at vi beder om at få lånepakken aktiveret, siger den græske premierminister, George Papandreou, under et besøg på øen Kastellorizo.

Hjælpepakken er tidligere aftalt mellem EU og IMF på den ene side og Grækenland på den anden. Men alle parter har håbet på, at det ikke ville blive nødvendigt at aktivere pakken.

Eksperter fra Eurolande og IMF er i Athen for at udarbejde konkrete detaljer for lånet.

Den græske regering skal allerede i maj bruge 85,5 milliarder kroner til at betale af på gammel gæld, som skal indfries, hvis ikke Grækenland skal erklæres bankerot.

Det private lånemarked har ingen tiltro til grækernes økonomiske formåen. De kræver derfor lige nu renter på over otte procent på nye lån.

Den rente vil slå bunden helt ud af Grækenlands i forvejen katastrofale økonomi. Alene i år skal grækerne låne op mod på 400 milliarder kroner.

Eurolandene og IMF har sagt ja til at give lån til en overkommelig rente for at sikre stabiliteten af euroen, der er svært ramt af det græske kaos.

/ritzau/Reuters

Grækenland beder EU og Den Internationale Valutafond, IMF, om at aktivere en lånepakke på 340 milliarder kroner for at hjælpe landet ud af den akutte gældskrise

Offentliggjort Sidst opdateret