Medlemmerne af Grækenlands parlament i Athen sætter befolkningen på smalkost i de kommende år.
Sparepakken, som skal få landet på økonomisk ret køl igen, blev torsdag aften vedtaget i parlamentet, meddelte parlamentsformanden efter den sidste og afgørende afstemning.
Pakken er en forudsætning for, at eurolandene og Den Internationale Valutafond (IMF) kommer de trængte grækere til hjælp.
Inden afstemningen talte premierminister George Papandreou, der sidder på et flertal i parlamentet, dunder til såvel parlamentarikerne som grækerne.
Demokratiet er sat på prøve, sagde han i parlamentet. De voldelige protester, der onsdag kostede tre mennesker livet i Athen, er "ikke løsningen" på krisen.
- Grækenlands fremtid er på spil. Økonomien, demokratiet og den sociale sammenhængskraft testes. Vold er ikke løsningen, sagde han under torsdagens lange debat om sparepakken.
Premierministeren slog også fast, at en vedtagelse af sparepakken kun er begyndelsen. Derefter kommer gennemførelsen, som kræver ansvarlighed fra alle i samfundet.
Spareplanen, som blandt andet betyder momsforhøjelse, højere pensionsalder og stop for lønstigninger i den offentlige sektor, skal bane vej for en kæmpe økonomisk pakke til grækerne fra eurolandene og IMF på 110 milliarder euro - over 800 milliarder kroner - der skal hjælpe Grækenland med at få bugt med landets store gæld.
Fredag er der topmøde i Bruxelles for stats- og regeringscheferne i eurolandene, og her skal de godkende deres hjælp på 80 milliarder euro til eurolandet Grækenland.
Søndag mødes IMF-ledelsen for at drøfte IMF-hjælp på 30 milliarder euro.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde