- Vi gjorde alt, hvad vi kunne. Det var umuligt. Jeg har givet mandatet tilbage, siger lederen ifølge Reuters.
Antonis Samaras og hans parti fik første chance for at danne en ny regering af præsident Karolos Papoulias, da de blev størst ved søndagens valg.
Nu får venstrefløjspartiet Syriza, der blev landets næststørste parti, muligheden for at stable en regering på benene.
Samaras blev ved forhandlingerne om en ny regering afvist af netop Syriza, mens det nyfascistiske parti Hryssi Avgi (Gyldent Morgengry) slet ikke ville mødes med lederen af Nyt Demokrati.
Det Socialdemokratiske Pasok, som blev valgets store taber, ville gerne samarbejde, men stillede samtidig krav til, at de venstreorienterede også skulle med.
Ved søndagens valg fik de to regeringspartier Pasok og Nyt Demokrati en gedigen vælgerlussing.
Det har skabt fornyet usikkerhed i Europa, fordi Pasok og Nyt Demokrati er de to eneste partier, der åbent har erklæret, at de vil fortsætte med at føre sparekniven efter valget.
Men partierne fik ikke stemmer nok til at samle et parlamentarisk flertal og vil derfor være afhængige af opbakning fra et eller flere af de partier, som er valgt på løfter om at få genforhandlet landets hjælpepakke.
Grækenlandskender og senioranalytiker i tænketanken European Policy Center, Janis Emmanouilidis, har tidligere mandag sagt til Ritzau, at der muligvis bliver brug for et omvalg.
- Der er en masse spørgsmålstegn. Det er helt uklart, hvordan en regering skal dannes, om der overhovedet kommer en regering, og hvor stabil den i så fald vil være.
- Der er enorme usikkerheder, og nogle spekulerer endda i, om der kommer et omvalg, sagde Emmanouilidis.
Der skal dannes en regering inden 17. maj. Ellers bliver der udskrevet nyvalg.
/ritzau/
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker