Den ny regering, som den græske premierminister, George Papandreou, torsdag ventes at udpege, kommer til afstemning i parlamentet i Athen tirsdag. Det siger en talsmand for den socialdemokratiske regeringsleder.
Papandreou sagde onsdag aften, at han torsdag gennemfører en regeringsrokade og udpeger nye ministre, som derefter skal godkendes af parlamentet.
Det var ventet, at tillidsafstemningen ville blive gennemført torsdag, men det sker ikke.
- Diskussionerne om en tillidsafstemning går i gang søndag aften, og afstemningen ventes senest tirsdag aften i næste uge, siger talsmanden.
Den nye regering bliver præsenteret en gang over middag torsdag, hvorefter den skal godkendes af den græske præsident. Først derefter kan parlamentet debattere regeringen og stemme om den.
Regeringskrisen kommer efter nye protester mod de omfattende nedskæringer og spareplaner, som Grækenland skal gennemføre for at få nye lån fra EU og IMF, Den Internationale Valutafond.
Hidtil har Papandreou fuld opbakning fra sit eget Socialdemokrati, men mødt modstand fra den konservative opposition, der ønsker en genforhandling af de betingelser, som Grækenland skal gennemføre for at få lånene.
Men onsdag var der tegn på, at medlemmer af Socialdemokratiet også ønsker en genforhandling, og dermed kan Papandreou miste sit flertal i parlamentet.
Regeringskrisen har skabt fornyet tvivl om, hvorvidt Grækenland er i stand til at klare sig gennem den økonomiske krise, eller om landet går bankerot.
Kursen på internationale aktiebørser gik ned torsdag som følge af regeringskrisen i Grækenland.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker