Greenpeace kræver stop for dybvandsboring

En amerikansk kommission, der blev nedsat efter oliekatastrofen i Den Mexicanske Golf sidste sommer, foreslår skrappere kontrol med olieindustrien for at sikre, at det ikke sker igen.

I Greenpeace kalder klimamedarbejder Jon Burgwald Barack Obamas nedsættelse af kommissionen og dens store arbejde for "virkelig prisværdigt".

- Men det er det, der kommer ud af kommissionens arbejde, der tæller. I Greenpeace arbejder vi for et globalt stop for alle nye dybvandsboringer og alle boringer i særligt sårbare egne, siger han i en udtalelse.

Ifølge Jon Burgwald er det i direkte modstrid med olieindustriens interesser.

- Olieindustrien har ikke taget ved lære af sommerens katastrofe, men eskalerer antallet af risikofyldte boringer, for eksempel i Arktis ved Grønlands vestkyst, siger Greenpeaces klimamedarbejder og fortsætter:

- Samtidig investerer de store beløb i lobbygrupper, der arbejder målrettet mod alle former for sikkerhedsreguleringer og andre begrænsninger i deres for verden helt unødvendige oliesvineri.

/ritzau/

En amerikansk kommission foreslår skrappere kontrol med olieindustrien. Greenpeace kræver mere.

Offentliggjort Sidst opdateret