Grundlovsforhøret med den terrorsigtede Anders Behring Breikvik blev afviklet overraskende hurtigt mandag eftermiddag. Der gik under en time fra Breikvik ankom til retsmødet i Oslo tingrett til, at det var overstået lige efter klokken 14.30.
Forhøret fandt sted for lukkede døre, så den store forsamling af journalister fra hele verden, der følger sagen i Oslo, må vente med at blive informeret om forløbet af forhøret til et pressemøde, der begynder klokken 15.15 mandag.
Her vil dommeren informere om konklusionerne fra retsmødet.
Tusindvis af mennesker var forsamlet uden for retsbygningen, da Breikvik ankom i en pansret Mercedes til bagsiden af bygningen.
Normalt slipper både publikum og pressen indenfor i retssalen, inden dommeren eventuelt afgør, om retsmødet skal lukkes for offentligheden.
Men i dette tilfælde var det formentlig anklagemyndigheden, der havde anmodet om, at ingen ud over anklager, forsvarer og dommeren måtte være til stede både før og under grundlovsforhøret.
En af spekulationer gik på, at man frygtede, at Breivik ville bruge retsmødet til at sende kodede meldinger til sine meningsfæller.
I retsbygningen lød den officielle melding til det store opbud af presse, at dommeren lukkede retsmødet af efterforsknings- og sikkerhedsmæssige årsager.
I første omgang kan politiet anmode om, at han varetægtsfængsles i yderligere fire uger
Breivik er sigtet efter norsk straffelovs paragraf 147a, den såkaldte terrorparagraf med en straframme på 21 års fængsel. Alternativt kan han idømmes forvaring, der reelt kan være fængsel resten af hans liv.
Han er anklaget for massakren på øen Utøya, hvor 86 personer blev dræbt fredag, og en bombe i Oslo der samme dag kostede syv mennesker livet.
Antallet af dræbte på øen kan blive nedjusteret. Det har norsk politi tidligere mandag antydet, men ikke hvor meget. Årsagen er, at der herskede kaos efter massakren på øen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned