Haag-domstol afviser Marshalløernes sag om atomtest
Phon van den Biesen, der er advokat for Marshall-øerne, retter på kraven forud for retsmødet i Haag onsdag. Foto: AP/Peter Dejong
AP/Peter Dejong
Marshalløerne mener, at tre lande ignorerer deres internationale forpligtelser ved ikke at stoppe oprustning.
FN's internationale domstol i Haag har afvist Marshalløernes sag mod Storbritannien, Indien og Pakistan.
Sagen handler om brud på ikkespredningsaftalen om atomvåben.
Marshalløerne mener, at de tre lande har ignoreret deres internationale forpligtelser i aftalen ved ikke at stoppe deres oprustning.
Men domstolen i Haag lægger til grund, at der ikke er nogen specifikke retlige tvister mellem Marshalløerne og de tre lande, og at domstolen derfor ikke har bemyndigelse til at høre anklagerne.
Øgruppen har heller ikke forsøgt at forhandle sig frem til en løsning, lyder det i begrundelsen for at afvise sagen.
Marshalløernes advokat Phon van der Biesen, betegner afgørelsen som meget skuffende.
- Det er en konflikt, som står klart for hele verden, undtagen for dommerne her, siger han.
Oprindeligt havde Marshalløerne sagsøgt ni lande for ikke at have levet op til deres forpligtelser i ikkespredningsaftalen fra 1970.
Men domstolen afviste at behandle sagerne mod seks af landene - Kina, Frankrig, USA, Rusland, Israel og Nordkorea - fordi disse lande ikke har godkendt domstolens ret til at dømme i den type sager.
Ønationen i Stillehavet var testområde for amerikanske atomvåben mellem 1946 og 1958. I alt foretog USA dengang 67 ødelæggende atomprøvesprængninger ved øerne.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde