En af de tre soldater fra Den Røde Hær, der i 1945 hejste det sovjetiske flag med hammer og segl over Rigsdagen i Berlin, er død.
Han hed Abdulkhakim Ismajlov og blev 93 år, hedder det i en meddelelse fra hans hjemby i Dagestan.
Ismajlov blev berømt på grund af flaghejsningen, der blev fotograferet. Fotoet er gået verden rundt.
Det var en fotojournalist fra nyhedsbureauet Tass, der tog billedet. De tre soldater og flaget blev opstillet og billedet blev først taget, da bygningen var erobret. Imidlertid blev det et symbol på Sovjetunionens sejr over Nazityskland.
Ismajlov kæmpede i krigen allerede i 1942-1943, da han sloges imod tyskerne i slaget om Stalingrad. Siden kæmpede han sig sammen med den røde hær frem til Berlin, hvor nazisterne led det endelige nederlag.
Fotoet har haft stor betydning i Sovjetunionen, der brød sammen for 20 år siden, og er blevet sammenlignet med det berømte foto af amerikanske soldater, der hejser USA's flag under kampen i Iwo Jima.
Der foreligger ikke oplysninger om, hvorvidt de to andre soldater på taget af Rigsdagen i 1945 fortsat er i live.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde