Han overlevede holocaust - er død som verdens ældste
Den afdøde Yisrael Kristal holder en torarulle i sine arme. Han stammede fra Polen og overlevede holocaust. Foto: /ritzau/AP/Anonymous
/ritzau/AP/Anonymous
Yisrael Kristal var registreret i Guinness Rekordbog som verden ældste. Nu er han død i Israel.
Verdens ældste mand er død 113 år gammel, skriver de israelske medier.
Det drejer sig om Yisrael Kristal, der overlevede nazisternes forsøg på at udrydde jøderne i Europa, skriver avisen Haaretz.
Han var registreret hos Guinness Rekordbog som verdens ældste person.
Hans død kommer en måned før, han ville være fyldt 114 år.
- Overleveren fra holocaust Yisrael Kristal var den ældste mand i verden. Yisrael gik bort i dag. Må mindet om ham være en velsignelse, skriver Den Jødiske Verdenskongres på Twitter.
Kristal var født i den polske landsby Zarnow 15. september 1903. Det var tre måneder før, at brødrene Wright havde succes med at få verdens første motoriserede fly i luften.
Han flyttede som 17-årig til byen Lodz, hvor han under nazisternes terrorvælde blev en del af den jødiske ghetto under Anden Verdenskrig.
To af hans børn døde i den jødiske ghetto. I 1944 blev han deporteret til Auschwitz sammen med sin kone. Her blev hun et offer i udryddelseslejren.
Ved befrielsen i 1945 vejede han kun 37 kilo. Cirka 1,1 millioner mennesker, de fleste jøder, blev myrdet i Auschwitz-Birkenau.
Kristal emigrerede i 1950 til Israel sammen med sin nye kone. De slog sig ned i Haifa.
Her genoptog han sit gamle virke fra før krigen - at fremstille slik.
Kristal fik aldrig holdt sin bar mitzwah - den jødiske konfirmation - i 1916. Hans mor var død tre måneder tidligere, og faderen var soldat i den russiske hær, mens Første Verdenskrig rasede.
I september sidste år og med 100 års forsinkelse fik han omsider fejret bar mitzvah.
- Jeg kender ikke hemmeligheden bag et langt liv. Jeg tror, at alting er bestemt ovenfra, og vi vil aldrig få at vide, hvorfor det er sådan, fortalte han sidste år.
Kristal efterlader sig to børn, ni børnebørn og 32 oldebørn.
Seneste artikler
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker