Hedebølger kan sende turister til køligere lande som Danmark
En kvinde hælder tirsdag under en hedebølge vand på nakken af en mand foran Colosseum i Rom. Foto: Remo Casilli/Reuters
Mens Italien forbereder sig på ekstrem varme tirsdag, forudser organisation varige ændringer i rejsevaner.
Tårnhøje sommertemperaturer i Sydeuropa kan skabe varige ændringer i folks rejsevaner og sende flere turister til kølige destinationer.
Sådan lyder forudsigelsen fra turismeorganisationer og eksperter.
Data fra ETC - en sammenslutning af europæiske turismeorganisationer - understøtter forudsigelsen.
Antallet af mennesker med håb om at rejse til middelhavslandene i perioden juni til november er nemlig faldet med ti procent sammenlignet med sidste år. Også 2022 var i Europa præget af tørke og skovbrande.
Imens oplever lande som Tjekkiet, Irland, Bulgarien og også Danmark en stigende interesse.
- Vi forventer, at uforudsigelige vejrforhold i fremtiden vil have større indflydelse på rejsendes valg i Europa, siger Miguel Sanz, præsident for ETC.
En rapport fra organisationen viser også, at 7,6 procent af rejsende nu ser ekstreme vejrhændelser som en stor bekymring i forbindelse med rejser mellem juni og november.
Tirsdag eftermiddag ventes op mod 46 grader på øen Sardinien i Italien. I dele af landet ventes det, at der kan opleves ekstrem varme i yderligere ti dage, skriver BBC.
Historier om turisters udfordringer i varmen - blandt andet i Grækenland, hvor en ambulance stod klar ved Akropolis til at redde turister - har de seneste uger stået i kø i medierne.
- Vores seneste undersøgelser indikerer et fald i antallet af mennesker, som har interesse i at rejse i august, højsæsonen, mens flere europæere overvejer ture i løbet af efteråret, siger ETC-præsident Miguel Sanz.
Flere turister i Rom fortæller, at de vil overveje det en ekstra gang, før de booker en tur til den italienske hovedstad i juli.
- Jeg ville komme hertil, når det er koldere, siger amerikanske Dalphna Niebuhr, som er på ferie med sin mand.
- Kun juni, april.
Hun siger, at varmen gør hendes tur "jammerlig".
Italiens miljøministerium udtaler i en rapport i år, at udenlandske turister i fremtiden formentlig vil rejse mere i foråret og efteråret og vælge køligere destinationer.
- Balancen vil være negativ. Det skyldes også, at dele af de italienske turister vil bidrage til strømmen af internationale turister til mindre varme lande, står der i rapporten.
ETC står for European Travel Commission.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker