Heftige kampe er brudt ud nær Muammar Gaddafis hovedkvarter og private bolig i den libyske hovedstad, Tripoli.
Samtidig siger en oprører til nyhedsbureauet Reuters, at kampvogne er rullet ud af bygningskomplekset og begyndt at affyre granater.
Gaddafis hovedkvarter Bab Al-Aziziya er flere gange tidligere blevet bombet af Natos kampfly, og de fleste bygninger i komplekset er jævnet med jorden.
Det vides ikke, hvor den libyske leder befinder sig, men han udsendte søndag tre lydoptagelser, mens oprørerne strømmede ind i hovedstaden og indtog den grønne plads i hjertet af Tripoli.
En unavngiven diplomatisk kilde siger til AFP, at Gaddafi formentlig stadig befinder sig i sit hovedkvoter.
- Han er stadig i Tripoli og kan befinde sig i Bab Al-Aziziya-hovedkvarteret, siger kilden, som mødtes med Gaddafi for to uger siden.
Også i den sydlige del af byen meldes der om voldsomme skyderier. Automatvåben brager løs i nærheden af Hotel Rixos, der huser størstedelen af de udenlandske medier, som er repræsenteret i Tripoli.
En talsmand for de libyske oprørere siger, at Gaddafis styrker stadig kæmper, og at de har kontrol med 15-20 procent af hovedstaden.
- I praksis kontrollerer de nu fire områder, siger talsmanden til tv-stationen al-Jazeera.
Oprørerne indtog natten til mandag Den Grønne Plads i centrum af Tripoli uden at møde stærk modstand.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker