En japansk militærhelikopter, som var på vej mod atomkraftværket Fukushima for at smide vand på de ophedede reaktorer, er tvunget væk af kraftig radioaktiv stråling.
Det rapporterer den japanske tv-station NHK.
Direkte tv-billeder viste helikopteren på vej mod kraftværket, som blev alvorligt beskadiget, da et jordskælv og en tsunami ramte landet med voldsom kraft i fredags.
Flere brande og eksplosioner har siden hærget reaktorerne på værket, og derfor har myndighederne sat helikoptere ind i kampen for at få kølet atomanlæggets reaktorer tilstrækkeligt ned.
En kilde i forsvarsministeriet siger, at militæret onsdag morgen modtog ordre om at sende en helikopter til Fukushima.
- Vi ved, hvordan man slukker skovbrande, men ikke et atomkraftværk, siger den unavngivne embedsmand.
- Det er første gang for os, så vi ved ikke, hvad resultatet bliver. Men det er en nødsituation, og derfor har regeringen besluttet at gøre det på denne måde, lyder meldingen.
I alt fire helikoptere er klar til at hælde vand over det ulykkesramte atomkraftværk, skriver avisen Yomiuri Shimbun.
Onsdag formiddag resulterede den forhøjede strålingsfare i, at adskillige arbejdere på atomanlægget blev evakueret.
De vendte dog tilbage efter knap en time og genoptog arbejdet med at begrænse skaderne på de ophedede reaktorer.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde