Den amerikanske udenrigsminister, Hillary Clinton, vil deltage i den næste runde af fredsforhandlinger mellem Israel og palæstinenserne senere i denne måned i Sharm el-Sheikh i Sinai, oplyser USA's udenrigsministerium.
Clinton rejser til de planlagte møder i Egypten den 14.- 15. september, hvor den israelske premierminister, Benjamin Netanyahu, og den palæstinensiske præsident, Mahmud Abbas, mødes ved forhandlingsbordet.
Parterne indledte de direkte forhandlinger i sidste uge i Washington.
Nethanyahu sagde søndag, at kreativ tænkning er nødvendig for at få løst den årtier lange konflikt.
- Vi må tænke i nye baner for at løse de komplekse problemer, sagde Nethanyahu, som erklærede sig parat til et "historisk kompromis" med palæstinenserne.
Forhandlingerne står over for en afgørende test sidst i denne måned. Abbas har gjort det klart, at han vil forlade forhandlingsbordet, hvis Israel ikke forlænger et forbud mod nye bosættelser. Det nuværende forbud udløber den 26. september.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde