Det kommercielle indslag med nazilederen kaldes "ulækkert og bedrøveligt" og bør trækkes tilbage øjeblikkeligt, lyder kravet.
- Det er totalt uacceptabelt at benytte sig af Hitler, som er det mest slående eksempel på grusomhed og brutalitet, lyder det i en erklæring fra det jødiske samfund i Tyrkiet.
Den 12 sekunder lange reklamefilm for den tyrkiske herreshampoo "Biomen", som viser Hitler under en opflammet tale, opfordrer potentielle kunder til at købe produktet, der forsøges solgt som en "100 procent mandlig shampoo".
- Hvis du ikke bærer en kvindes kjole, skal du heller ikke bruge hendes shampoo, hedder det i reklamen, som er løbet over skærmen den seneste uge i Tyrkiet.
Den store, jødiske pressionsgruppe Anti-Defamation League (ADL), der blandt andet bekæmper antisemitisme, er rasende over reklamen.
- Det er en fornærmelse mod mindet af dem, som gik tabt i Holocaust, mod de overlevende og mod dem, som kæmpede for at slå nazisterne, siger Holocaust-overlever og ADL-direktør Abraham H. Foxman.
Han kalder det en "ulækker og bedrøvelig marketingsfinte" at sælge shampoo ved hjælp af massemorderen Hitler, som har seks millioner jøders liv på samvittigheden.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned