Hizbollah-allieret har kurs mod Libanons præsidentkontor
Tidligere premierminister støtter sin tidligere fjende Michel Aouns kamp om at blive Libanons præsident.
En politisk hårdknude er muligvis ved at løsne sig i Libanon.
Landets tidligere premierminister Saad al-Hariri siger i en tv-tale, at han støtter sin tidligere politiske fjende Michel Aoun, der forsøger at blive Libanons præsident.
- Beslutningen bunder i et behov for at beskytte Libanon, staten og folket. Men det er en beslutning, der afhænger af en aftale, siger Saad al-Hariri ifølge Reuters.
Han kalder samtidig Aoun for "det eneste valg, der er tilbage."
Libanons politiske dødvande har stået på i to år.
Støtten fra Saad al-Hariri kan være et skridt i retning af en løsning.
Han er sunnimuslim og har længe været modstander af Michel Aoun, der er kristen og allieret med den shiamuslimske Hizbollah-bevægelse.
Aoun står dog fortsat over for en bakket vej til præsidentkontoret.
Nabih Berri, parlamentets formand og også allieret med Hizbollah, er modstander af at lade Michel Aoun sætte sig på posten.
Hizbollah-bevægelsen i Libanon bygger sin ideologi på shiaislam. Den henter en stor del af sin støtte fra Iran, som også hjalp med at grundlægge bevægelsen i 1982. Formålet var at bekæmpe Israel.
Partiet og organisationen er lovlig i Libanon og har indgået i flere regeringer.
Hizbollah står på USA's og EU's terrorlister. Organisationen støtter Syriens præsident, Bashar al-Assad, både politisk og militært.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde