Hizbollah bruger billigt 1990'er-apparat til effektiv kommunikation
Billedet her viser, hvad der er tilbage af en håndholdt radio, der eksploderede onsdag i Libanon. 20 blev dræbt, og mere end 450 såret. Foto: -/Ritzau Scanpix
Personsøgere er den nok mest effektive måde at kommunikere på til et stort antal af personer på en gang. Apparatet, som Hizbollah bruger, har flere fordele.
Ritzau RitzauBjarke Alsing Holst, Ritzau/ritzau/
OffentliggjortSidst opdateret
Massevis af personsøgere eksploderede tirsdag i et opsigtsvækkende angreb mod den militante Hizbollah-bevægelse i Libanon.
For mange kan det måske virke besynderligt, at Hizbollah benytter sig af den gamle teknologi. Men det er der gode grunde til.
De små apparater har flere fordele, som betyder, at de i dag stadig er en vigtig form for kommunikation inden for nogle felter.
De er meget holdbare og har lang batterilevetid. Det gør, at de for eksempel bliver brugt hyppigt i sundhedssektoren.
- Det er den billigste og mest effektive måde at kommunikere til et stort antal af personer med beskeder, som ikke behøver at blive besvaret, forklarer en kirurg ved et stort britisk hospital til Reuters.
Annonce
Personsøgerne bruges af læger og sygeplejersker i hele landet.
- De bruges til at fortælle folk, hvor de skal gå hen, hvornår og hvorfor, tilføjer han.
Egenskaber, som forklarer, hvordan Hizbollah kan drage nytte af personsøgerne.
Det skabte overskrifter verden over, da ni blev dræbt, og næsten 3000 såret, da mange Hizbollah-medlemmers personsøgere i løbet af en time eksploderede tirsdag.
Onsdag eksploderede også Hizbollah-medlemmers håndholdte radioer i Libanon. 20 blev dræbt, og mere end 450 såret.
Israels spiontjeneste Mossad formodes at stå bag begge angreb ved måneder forinden at have plantet sprængstoffer i personsøgerne og radioerne.
Israel er også i konflikt med Hizbollah, som støtter Hamas i Gazastriben.
Begge angreb rammer et ømt punkt hos Hizbollah, som nu ikke længere kan føle sig sikre trods brugen af de mere gammeldags teknologier.
Personsøgere er for mange gået i glemmebogen efter deres storhedstid i 1990'erne.
Mange personsøgere kan udsende en sirenelyd og derefter afspille en talebesked til flere ad gangen. På den måde kan mange på en gang blive alarmeret, hvis der er problemer. Foto: Ann Wang/Reuters
Mobiltelefoner er blevet det primære kommunikationsredskab i verden og har udkonkurreret de mere primitive personsøgere.
Annonce
At de er mere primitive og derfor også er uden navigationssystemer, er endnu en grund til, at Hizbollah bruger dem. Og har brugt dem længe.
Desuden modtager personsøgerne beskeder via radiosignaler. Mobiltelefoner bruger netværk til at finde nærmeste mobilmast, som gør dem nemmere at spore.
Der er set flere eksempler på, at fremtrædende medlemmer af for eksempel Hizbollah eller Hamas er blevet dræbt, fordi deres lokation er blevet sporet via deres mobiltelefoner.
Derfor anses personsøgerne som sikrere at benytte end mobiltelefoner.
Mange personsøgere har også en anden funktion, der kan være brugbar som militant gruppe.
De kan udsende en sirenelyd og derefter afspille en talebesked til flere ad gangen. På den måde kan mange på en gang blive alarmeret, hvis der er problemer.
Over 3000 personer er blevet såret i angrebene tirsdag og onsdag mod Hizbollah i Libanon. Foto: Mohamed Azakir/Reuters
Det er ikke muligt med mobiler.
Det er foreløbig uvist, hvilken betydning eksplosionerne får for Hizbollahs måde at kommunikere internt på i fremtiden.
Iagttagere peger på, at angrebene må have rystet bevægelsen og skabt usikkerhed. Men umiddelbart er der ikke nogen alternativer, der er at foretrække.
Så personsøgere vil formentlig fortsat være en central del af Hizbollahs interne kommunikation. Men de bliver fremover nok undersøgt ekstra grundigt, når der kommer en ny forsendelse.
Annonce
/ritzau/
Kort om angrebene
* Eksplosionerne i personsøgere tirsdag varede omkring en time og begyndte cirka klokken 15.30 lokal tid.
* Næsten 3000 personer blev såret, og mindst ni personer dræbt.
* Det er uklart, hvor mange medlemmer af Hizbollah der er ramt, og hvem der ellers er blandt de sårede. Der er ikke sket noget med Hizbollahs øverste leder, Hassan Nasrallah.
* Umiddelbart har de enkelte personsøgere kun såret de personer, der bar dem.
* De fleste skader er sket i ansigter, på hænder og på maver, fortalte Libanons sundhedsminister, Firass Abiad, tirsdag.
* Nogle af eksplosionerne fandt sted, efter at personsøgerne havde bippet, hvilket fik folk til at tage dem i hånden eller føre dem op til ansigtet.
* Onsdag eksploderede også Hizbollah-medlemmers håndholdte radioer i Libanon. 20 blev dræbt, og mere end 450 såret.
* Israel har ikke kommenteret hændelserne, men formodes at stå bag angrebene.
Seneste artikler
Søstre har stor tilknytning til broerne: - En særlig dag for os med både glæde og vemod
Ny minister til Folketidende: - Sikke’ en folkefest
Kai og Nanna fik overrakt hæfter til kronprinsens chauffør
Kronprinsen på broen
Kronprinsen til stor brofest
Mest læste artikler
Bar lukker: - Tiden er kommet til at sige farvel
Indisk milliardær forpagter ikonisk kro
Dronning Mary deltager i afsløring på Lolland
Shelter brændt ned: Politiet efterforsker som brandstiftelse
De flyttede fra København til Lolland – og vil aldrig væk igen