Hizbollah gengælder angreb: Sender raketter mod israelsk by
Et tv-billede viser et redningshold ved en smadret og udbrændt bil i det sydlige Libanon søndag. Ifølge Libanons regering blev en bedstemor og hendes tre børnebørn dræbt ved angrebet. Israel siger, det jagede terrorister, men vil nu undersøge sagen nærmere. Foto: Reuters
Libanon siger, at Israel ved angreb på bil i det sydlige Libanon dræbte en bedstemor og tre børnebørn.
Den shiamuslimske Hizbollah-milits i Libanon oplyser, at den har affyret Grad-raketter mod byen Kiryat Shmona i det nordlige Israel.
Det sker som gengæld for Israels "afskyelige og brutale forbrydelse", da det tidligere søndag gennemførte et luftangreb i det sydlige Libanon.
En bil er brudt i brand under angrebet mod Kyriat Shmona, og granatsplinter har forårsaget delvise ødelæggelser. Men ingen er kommet til skade, oplyser politiet ifølge den israelske avis Haaretz.
Libanons udenrigsminister, Bou Habib, meddeler, at han vil henvende sig til FN om angrebet for at få behandlet sagen der.
Han siger, at flere civile er dræbt ved det israelske angreb, heriblandt børn.
Ifølge en talsmand for den libanesiske regering er det fire familiemedlemmer til en journalist, der er dræbt. Heraf er de tre børn på 10, 12 og 14 år. Den fjerde dræbte er bedstemoren til børnene og søsteren til journalisten.
Journalisten selv, Samir Ayoub, er såret. Han sad i en anden bil.
Israels militær siger søndag aften, at dets styrker havde spottet en bil, der var "identificeret som formodet transport for terrorister". Men man vil undersøge nærmere, om der også var civile personer i bilen.
USA's udenrigsminister, Antony Blinken, har de sidste mange dage været på rundtur i Mellemøsten i et forsøg på at hindre, at krigen i Gaza udvikler sig til en regional, storkrig.
Han har indtil søndag udtrykt tilfredshed med, at det magtfulde og stærkt bevæbnede Hizbollah ikke er trådt ind i krigen på Hamas side.
Hizbollahs leder, Hassan Nasrallah, advarede i en tale fredag, at det vil være "galskab" at forsøge et angreb på Libanon. Hvis en regional krig skal undgås, så må Israel stoppe sin "aggression mod Gaza".
Både Hamas og Hizbollah er nære allierede med Iran.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned