Hizbollah sender over 200 raketter og droner mod Israel
Hizbollah og Israel har næsten dagligt skudt mod hinanden, siden Israel indledte sit angreb på bevægelsens palæstinensiske allierede Hamas i Gaza. Det angreb kom som modsvar på angrebet 7. oktober på Israel. Foto: Ronen Zvulun/Reuters
Israel har angrebet flere affyringsramper i det sydlige Libanon efter raketangreb fra Hizbollah-bevægelsen.
Hizbollah-bevægelsen i Libanon hævder torsdag at have affyret mere end 200 raketter og sendt droner med sprængstoffer mod flere militære positioner i Israel.
Det skriver nyhedsbureauet AFP.
Den militante bevægelse oplyser, at angrebet er et modsvar på et israelsk angreb, der dræbte en højtstående militærchef i Hizbollah onsdag.
Ifølge det israelske medie Haaretz er der mindst to sårede i forbindelse med angrebet.
Det israelske militær (IDF) oplyser torsdag ifølge AFP, at det har angrebet affyringsramper i det sydlige Libanon efter angrebet fra Hizbollah.
Det er uvist, om der er sårede eller dræbte i forbindelse med de israelske angreb i Libanon torsdag.
Onsdag blev en Hizbollah-militærchef med ansvar for en af tre sektorer i det sydlige Libanon angiveligt dræbt, hævdede både Hizbollah og IDF samme dag.
Herefter afsendte den militante bevægelse over 100 raketter mod israelske positioner.
Hashem Safieddine, der er højt placeret i Hizbollahs ledelse, truer torsdag med yderligere angreb i Israel som modsvar på den dræbte militærchef.
- Serien af modsvar vil fortsætte med at ramme nye steder, som fjenden ikke havde forestillet sig ville blive ramt, siger han ifølge Reuters.
Hizbollah og Israel har næsten dagligt skudt mod hinanden, siden Israel indledte sit angreb på bevægelsens palæstinensiske allierede Hamas i Gaza.
Det angreb kom som modsvar på angrebet 7. oktober på Israel.
I de seneste uger har Hizbollah og Israel skruet op for den fjendtlige retorik. Det har øget frygten for en egentlig krig.
Den israelske udenrigsminister, Israel Katz, truede midt i juni med at udslette Hizbollah i tilfælde af en regulær krig.
- Vi er meget tæt på at nå et punkt, hvor vi vil beslutte at ændre spillereglerne mod Hizbollah og Libanon, skrev Katz i en erklæring.
- I en regulær krig vil Hizbollah blive udslettet, og Libanon vil blive ramt hårdt, siger Katz videre.
Få dage efter advarede Hizbollahs øverste leder, Sayyed Hassan Nasrallah, om, at intet sted i Israel er sikkert, hvis en reel krig bryder ud.
Mindst 495 personer i Libanon er blevet dræbt på grund af beskydningen over grænsen. Det viser en opgørelse fra nyhedsbureauet AFP.
Israelske myndigheder siger, at mindst 15 soldater og 11 civile er blevet dræbt der.
/ritzau/
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker