Hjemmearbejde får britisk regering til at sælge dyre kontorer i London

Jacob Rees-Mogg er minister for regeringseffektivitet i Storbritannien. Han vil spare skatteyderne for masser af penge ved at sælge offentlige kontorer, der ifølge ham bruges alt for lidt på grund af hjemmearbejdende kontorfolk. (Arkivfoto). Foto: Henry Nicholls/Reuters

Den britiske minister for offentlig effektivitet har længe knurret over statsansatte, der arbejder hjemme. Nu vil han sælge deres fysiske arbejdspladser.

Offentliggjort Sidst opdateret

Statsansatte på kontorerne i den britiske hovedstad, London, arbejder alt for meget hjemme, mener Jacob Rees-Mogg, konservativ minister med ansvar for regeringseffektivitet og brexit-muligheder.

Efter coronakrisen har de også i den offentlige administration i Storbritannien lært, at hjemmearbejde er muligt. Det er noget, der er fortsat, efter at samfundet er genåbnet.

Men det er en udvikling, der ikke huer Rees-Mogg.

Tilbage i april rapporterede britiske medier, at han havde været rundt på en række kontorer i Whitehall i London.

Det er her, mange af ministerierne og andre offentlige organer ligger.

Nogle af de ansatte, der arbejdede hjemme under hans besøg, fandt senere en hilsen fra Rees-Mogg på deres skrivebord i form af en lille note:

- Jeg ser frem til at se dig på kontoret meget snart, stod der.

Boris Johnson, der i næste uge går af som regeringschef, har længe kritiseret, at hjemmearbejdet på offentlige arbejdspladser stadig er omfattende efter coronakrisen. (Arkivfoto). Foto: Matt Dunham/Ritzau Scanpix

Nu godt fire måneder senere har han tilsyneladende opgivet at gøre noget ved hjemmearbejdet. I stedet slår han ind på en helt ny kurs, som næppe falder i god jord hos de ansatte.

Rees-Mogg vil sælge de kontorer, der ifølge ham bliver brugt alt for lidt af de statsansatte kontorarbejdere.

Han siger i et interview med den konservative avis Sunday Telegraph, at det ikke kan passe, at skatteyderne skal betale for bygninger, der er halvtomme.

Han mener, at dyre lokaler i hovedstaden "under-udnyttes", så han vil sælge dem.

Nyhedsbureauet PA skriver, at han vil sælge offentlige kontorer for 1,5 milliarder pund - 13,2 milliarder kroner.

Rees-Mogg siger ifølge PA til avisen, at de 1,5 milliarder pund er en del af en besparelse på to milliarder pund - 17,6 milliarder kroner -, som han vil realisere med salget og ved at flytte flere ansatte ind i færre bygninger.

De bygninger skal være såkaldte "hubs" for offentlige kontorfolk.

- I det seneste års tid har vi set, at dyre kontorlokaler i det centrale London ikke udnyttes godt nok. Hvorfor skal skatteyderne tvinges til at betale for halvtomme bygninger? spørger han.

Ministeren tilføjer, at ved at sælge London-kontorerne reducerer staten sine ejendomsudgifter, så regeringen kan "give penge tilbage til skatteyderne".

- Alle regeringens udgifter til ejendomme skal kunne retfærdiggøres.

Ifølge avisen vil Rees-Mogg fremlægge sin plan for kontorsalg i løbet af en uges tid.

The Independent skriver, at planen er en del af den større plan om udflytning af arbejdspladser, som regeringen fremlagde i juni. Den sigter på at flytte offentlige arbejdspladser fra London og ud i provinsen.

Ifølge denne plan skal der inden 2030 flyttes 22.000 arbejdspladser til provinsbyer.

/ritzau/

Regeringen og hjemmearbejde

* Jacob Rees-Mogg, britisk minister for regeringseffektivitet, fører kampagne for at få hjemmearbejdende offentligt ansatte til at møde fysisk på arbejde. Han har støtte af den nu afgående premierminister, Boris Johnson.

* I maj sagde Boris Johnson i et interview med Daily Mail:

- Min erfaring med hjemmearbejde er, at man bruger rigtig meget tid på at lave endnu en kop kaffe. Og så rejser man sig, du ved, meget langsomt, og går hen til køleskabet og skærer sig et stykke ost. Derefter går man langsomt tilbage til sin computer og har glemt, hvad man lavede.

* Samtidig sagde Rees-Mogg til Daily Telegraph, at han mener, at hjemmearbejdende kun arbejder tre dage om ugen. Han sagde, at der er meget hjemmearbejde mandag og fredag:

- De tror, at arbejdssugen er kortere, end den er.

Kilder: Daily Telegraph, Daily Mail

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu