Højesteret hører på afsluttende argumenter i brexit-sag
Britisk højesteret vil i januar at afgøre appel om parlamentets ret til indsigt før forhandling om EU-exit.
Den britiske højesteret har torsdag hørt de afsluttende argumenter i appelsag om brexit.
Regeringen har appelleret landsrettens afgørelse om, at parlamentet skal sige ja, før der kan indledes forhandlinger om udtræden af EU.
Det sker på et tidspunkt, hvor regeringens kritikere beskyldes for at ville "trodse folkets vilje". Det er anklager, der især høres fra højreorienterede politikere og en del af de stærkt EU-kritiske aviser.
Et flertal besluttede i juni ved en folkeafstemning, at Storbritannien skal forlade EU.
Parlamentarikere har krævet, at de skal skal give deres godkendelse, inden premierminister Theresa May kan aktivere artikel 50 i Lissabon-traktaten.
Det er den artikel, der omhandler, hvordan man melder sig ud af EU.
Theresa Mays konservative regering appellerede afgørelsen fra landsretten i sidste måned.
Mange eksperter anser det for sandsynligt, at højesteretten opretholder afgørelsen fra landsretten. Højesterets dom ventes i begyndelsen af januar.
Sker det, så vil May være nødt til at dele sin planer med parlamentet. Nogle af hendes støtter frygter, at kan trække udmeldelsen af EU i langdrag.
May har sagt, at hun vil aktivere artikel 50 inden april i det nye år. Det fik hun støtte til, da parlamentet onsdag stemte om hendes tidsplan. Samtidig accepterede regeringen, at den skal offentliggøre sin brexit-plan, inden forhandlingerne med EU går i gang.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker