Holland: En aftale om Icesave er på plads

Det hollandske finansministerium bekræfter, at Storbritannien og Holland er nået frem til en aftale med Island om tilbagebetaling af en indskydergaranti svarende til 30 milliarder danske kroner, der blev udbetalt som følge af netbanken Icesaves kollaps i efteråret 2008.

Ifølge aftalen skal Island betale hele beløbet tilbage samt en fast rente på 3,0 procent af de penge, landet skylder Holland, og en fast rente på 3,3 procent for de penge, som Storbritannien har til gode, oplyser Hollands finansministerium i en meddelelse.

De islandske forhandlere vendte tilbage fra London torsdag eftermiddag med en underskrevet aftale, men de ønsker ikke at oplyse noget om indholdet, før partilederne i Altinget er orienteret.

Tidligere har der i islandske medier været forlydender om, at den islandske stat kun skulle udrede 60 milliarder islandske kroner (3 milliarder kroner) i stedet for hele beløbet på 600 milliarder islandske kroner (30 milliarder danske kroner).

Årsagen til, at beløbet, som staten skal udrede, bliver væsentligt mindre end først antaget, skyldes, at der har vist sig, at konkursboet efter Landsbanki, der ejede netbanken, Icesave, er mere formuende end oprindeligt antaget.

Der har også i islandske medier været spekuleret i renten, der skal betales i forbindelse med tilbagebetalingen af det britisk-hollandske udlæg for garantien til 340.000 indskydere.

Tilbagebetalingen ventes påbegyndt i 2016, og den kan strække sig helt frem til 2046. Der har verseret rygter om, at den fast rente skulle være forhandlet ned under 2,8 procent. Det kom ikke til at passe.

Men selv med en rente på 3,0 og 3,3 procent er Island kommet væsentligt under den tidligere aftales 5,5 procent i rente. Aftalen blev vedtaget af Altinget i december 2009 med et snævert flertal, men bremset af præsidenten og sendt til folkeafstemning i maj.

Efter at 93 procent af Islands vælgere sagde nej til aftalen, var der spekulationer om, hvornår en ny forhandlingsrunde ville komme i gang.

Der holdes pressemøde om sagen i Reykjavik klokken 18 (klokken 19 dansk tid).

/ritzau/Reuters

Det hollandske finansministerium bekræfter, at en aftale er opnået med Island om betaling af Icesave-garanti.

Offentliggjort Sidst opdateret