Det skete i tv-duellen med præsident Nicolas Sarkozy, som alle havde ventet ville dominere debatten, der var hans sidste chance for at skabe et lille jordskælv i valgkammen.
I stedet blev tv-debatten en lejlighed for Hollande til at ændre sit image som en altid forsigtig og konsensussøgende politiker.
Selv en af Sarkozys nærmeste rådgivere, Alain Minc, erkender, at Hollandes præstation var imponerende.
- Jeg tror, at vi alle undervurderede ham. Han har vist en ret så usædvanlig åndsstyrke i år. Den Hollande, som vi ser i dag, er en helt anden end den, som vi troede, vi alle kendte, sagde Minc på et pressemøde efter onsdagens tv-duel.
Hollande har aldrig har haft en ministerpost, men langt størstedelen af den franske presse vurderer, at han har de bedste chancer for at vinde, og at han også vandt tv-duellen.
Hollande har været i politik i det meste af sit liv og var partileder i 11 år frem til 2008. Han er præget af den tidligere socialistiske præsident Francois Mitterrand, som kom til magten i 1981 på et valgmotto om "den stille styrke".
Hollande har fire børn med Ségolène Royal, som tabte præsidentvalget til Sarkozy for fem år siden. Hollande og Royal er dog ikke længere sammen.
Hvis den socialistiske leder vinder præsidentvalget bliver det hans nuværende partner, den 47-årige journalist Valerie Trierweiler, som har fået meget af æren for Hollandes vellykkede valgkamp.
Trierweiler siges at have spillet en central rolle i Hollandes valgkamp, som blev indledt internt i Socialistpartiet i maj sidste år, da den daværende IMF-chief Dominique Strauss-Kahn blev anholdt i New York og sigtet for voldtægt.
/ritzau/
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker