Hollands landbrug protesterer mod klimaplan som de kalder absurd
Gylle og affald tvang sidste uge bilister ud i nødsporet på A50-motorvejen ved Apeldoorn. Foto: Sem Van Der Wal/Ritzau Scanpix
Gylle på vejene og omvendte flag i gaderne er symbol på landbrugets vrede over udsigten til store nedskæringer. Trump og Le Pen er blandt deres støtter.
Ritzau RitzauMathias Stigsgaard/ritzau/
OffentliggjortSidst opdateret
Det er en varm og ildelugtende sommer i Holland.
Dels blev der for nylig målt den tredjehøjeste temperatur nogensinde: 39,4 grader.
Dels er der flere gange blevet spredt gødning og affald på vejene i landet.
Hele sommeren har landbruget nemlig forsøgt at råbe politikere og befolkning op.
Sektoren er utilfreds med de store nedskæringer, de står over for i klimaets navn.
Annonce
I juni lagde den hollandske regering op til "radikale" indgreb i udledningerne.
Det er især udledningen af kvælstof, som findes i gylle og kunstgødning, som er i skudlinjen.
Landmændene har organiseret flere protester. De hollandske flag hænges på hovedet, og det canadiske dukker også tit op som minde om lastbilstrejken tidligere i år. Foto: Ramon Van Flymen/Ritzau Scanpix
Det kan blive til lattergas, en potent drivhusgas, der har 300 gange større klimaeffekt end CO2.
Det kan også gøre stor skade på naturområder.
Derfor vil regeringen have landbruget, der er en stor sektor i Holland, til at skalere ned.
Planerne indebærer blandt andet, at der skal være 30 procent færre kvæg end de nuværende fire millioner.
Regeringen har tilbudt omkring 25 milliarder euro i omstillingsstøtte, men har også gjort det klart, at indsatsen kan koste nogle landbrug livet.
Det har ophidset sektoren, som føler, at den bliver påtvunget større skader end for eksempel industrien og transportbranchen.
Wim Brouwer fra landbrugsforbundet LTO kalder regeringens udspil for absurd og uholdbart.
Flere gange har der også været protestblokader på motorvejene. Her er der traktorkonvoj i sidste uge tæt på Bornerbroek. Foto: Sem Van Der Wal/Ritzau Scanpix
- Det største problem er, at vi har fornyet os i landbruget i årevis, men det er aldrig nok, sukker han over for AFP.
Annonce
Mange deler hans holdning, og derfor har der hele sommeren været demonstrationer mod planerne, som har trukket tusindvis af hollændere på gaden.
Nogle af de mere yderliggående landmænd har desuden hældt gylle og skrald på vejene og blokeret supermarkeders lagre med deres traktorer.
Der har også været larmende protester foran politikeres hjem.
- Landmændene er meget vrede, siger Jan Ubels.
Han er næstformand i Farmers Defence Force, en af de grupper, der står bag demonstrationerne.
- Igennem historien, når der har været et problem for et mindretal, så har de skullet råbe rigtig højt for at blive hørt. Så det er det, vi gør, siger Jan Ubels til AFP.
Det har foreløbig ikke gjort noget positivt indtryk hos premierminister Mark Rutte, der har harceleret over landmændenes "livstruende" handlinger.
Men i befolkningen er der tilsyneladende lydhørhed. I hvert fald står partiet BBB, Bonde-Borger-Bevægelsen, ifølge de seneste målinger til at gå fra ét til 19 sæder, hvis der var valg til parlamentet i morgen.
Mange steder i Holland ser man også det røde, hvide og blå flag hænge i lygtepæle, fra broer og foran hjem.
Bare på hovedet - altså med den blå stribe øverst. Det omvendte flag er nemlig blevet et symbol på landbrugssektorens protest.
Annonce
Erhvervet har også fået prominent opbakning uden for Hollands grænser.
Den amerikanske ekspræsident Donald Trump har flere gange fremhævet "kampen mod klimatyranni", og franske Marine Le Pen har også meldt sig blandt støtterne.
Den 62-årig kvægbonde Jaap Kok fra Barneveld i det midthollandske landbrugsbælte er glad for støtten, uanset hvem den kommer fra.
- Vi tager alt det, vi kan få. Jeg ville foretrække, at støtten kom fra venstrefløjen, men højrefløjen er også fint.
- Landmænd er altid syndebukkene, siger Jaap Kok til AFP.
/ritzau/AFP
Et stort landbrugsland
* Holland er verdens næststørste eksportland, når det kommer til landbrugsprodukter, og tallet vokser hvert år.
* Sidste år var sektorens eksport for første gang over 100 milliarder euro. Lidt over en fjerdedel var dog geneksport af importerede varer.
* Holland har især en stor produktion af blomster, men også kød, mejeriprodukter, æg, frugt og grøntsager ligger højt.
* Landbrugets beskæftigelse er til gengæld faldet meget. Det stod i 2021 for omkring 129.000 årsværk, hvilket er en tredjedel mindre end for 20 år siden.
* Hollands samlede arbejdsstyrke er i mellemtiden vokset fra 8,2 millioner til 9,9 millioner.
Seneste artikler
Borgmester: Ville være sygeplejerske eller arkæolog
Vidne sår tvivl i yacht-sagen: - Der var hverken storm eller byger
Så mange har søgt om at få del i Dølles overskud
Borgere i yderkommuner får størst gevinst
Museum åbner nyt magasin: Det tager fem år at flytte ind
Mest læste artikler
Nu går yacht-sagen ind i afgørende fase
Først lovede de 33 grader på Lolland - nu er der en ny prognose fra DMI
DMI-prognose viser over 30 grader på Lolland
59.500 kroner til NFC-formand blev bogført som rengøring
Derfor flager busserne i dag