Hollandsk diplomat gennembanket i Moskva
En hollandsk diplomat er blevet overfaldet og tærsket i sin lejlighed i Moskva af ukendte gerningsmænd - en uge efter at Rusland har klaget over, at en russisk diplomat blev angrebet i sit hjem i Holland, oplyser det hollandske udenrigsministerium.
Ministeriet siger, at det vil udbede sig en forklaring om episoden fra Rusland, og sagen forværrer det i forvejen spændte forhold mellem de to lande.
Den hollandske diplomat siger, at overfaldsmændene trængte ind i hans lejlighed og sårede ham og skrev på hans vægge, at han er homoseksuel.
Den hollandske premierminister, Mark Rutte, kalder episoden "meget alvorlig."
Hollands udenrigsministerium har fremsat en officiel undskyldning til Moskva for tilbageholdelsen af en russisk diplomat i Haag, selv om hollandske medier har rapporteret, at diplomaten var stærkt beruset og var til fare for sine egne børn.
Ifølge en russisk udlægning stormede camouflage-uniformerede politimænd Dmitrijs Borodins lejlighed og bankede ham foran hans børn.
Forholdet mellem Holland og Rusland blev kastet ud i krise, da hollænderne rejste en voldgiftssag mod Rusland for at få frigivet 30 Greenpeace-aktivister og organisationens hollandsk indregistrerede skib Arctic Sunrise, der er beslaglagt af de russiske myndigheder.
Danskeren Anne Mie Roer Jensen er blandt de tiltalte Greenpeace-aktivister.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker