Hollandske lufthavne er genåbnet

Hollands to lufthavne Schiphol og Rotterdam er genåbnet efter at have været lukket i syv timer på grund af aske fra Eyjafjallajökulls udbrud i Island. Det oplyser Hollands luftfartsmyndigheder.

Amsterdams Schiphol lufthavn er Europas tredje mest travle. Den travleste, Heathrow uden for London, lukkede natten til mandag klokken 02.00 dansk tid for flyvning.

Flyveforbuddet, der også omfattede Londons anden lufthavn, Gatwick, gjaldt i seks timer, og begge britiske lufthavne genåbnede mandag klokken 08.00 dansk tid.

Ifølge de irske luftfartsmyndigheder, IAA, genåbnede Dublins lufthavn klokken 13 dansk tid efter at have været lukket i 17 timer. Sligo fulgte klokken 11 dansk tid og Donegan åbnede samtidig med Dublin

Lufthavnene i Nordirland var planlagt genåbnet klokken 14 dansk tid, men den britiske regering har advaret om, at dele af det britiske luftrum kan være lukket frem til tirsdag.

Store dele af det europæiske luftrum var lukket i seks dage i midten af april på grund af askeskyen fra vulkanudbruddet, og omkring 100.000 flyvninger blev aflyst, og millioner af passagerer strandede.

/ritzau/AFP

Lufthavnene Schiphol og Rotterdam i Holland er genåbnet efter at have været lukket på grund af vulkanaske fra Island. Det oplyser landets luftfartsmyndigheder.

Offentliggjort Sidst opdateret