Homoseksuelle går i rette med Trump under New York Pride
I New York gik paraden fra Midtown Manhattan til Greenwich Village, hvor bevægelsen for homoseksuelles rettigheder blev til efter Stonewall-optøjerne i 1969. Foto: /ritzau/AP/Michael Noble Jr.
/ritzau/AP/Michael Noble Jr.
Donald Trump har allerede forringet vores rettigheder, siger en deltager under årets homoparade i New York.
Med regnbueflag og billeder af præsident Donald Trump og ordet "Resist" (modstå, red.) deltog tusindvis af mennesker søndag i de årlige homoparader i flere amerikanske storbyer.
I New York gik paraden fra Midtown Manhattan til Greenwich Village, hvor bevægelsen for homoseksuelles rettigheder blev til efter Stonewall-optøjerne i 1969.
Her opstod en række spontane demonstrationer blandt homoseksuelle, efter politiet havde lavet en razzia på bøssebaren Stonewall Inn en tidlig junimorgen.
En af deltagerne i søndagens New York Pride var den demokratiske politiker Brad Hoylman. Han mener, at lesbiske, bøsser, biseksuelle og transkønnede personer bliver angrebet af Trumps administration.
- Han har eksempelvis allerede tilbagerullet rettigheder for transkønnede studerende, og listen fortsætter, siger han.
Det sker med henvisning til, at præsidenten i februar ophævede et direktiv fra sin forgænger, der sikrede transkønnede elever på USA's skoler ret til at bruge de toiletter og omklædningsrum, de ønsker.
I bragende solskin gik hundredvis af politibetjente og fremtrædende politikere som borgmester Bill de Blasio, guvernør Andrew Cuomo og senator Chuck Schumer med i optoget i New York.
Også i San Francisco og Seattle var tusindvis af mennesker samlet til homoparade søndag.
- Vi betragter paraden som en fest, ikke en politisk protest, fortæller den 18-årige deltager Qiaira McPeters, der gik med i paraden i San Francisco med sin kusine.
I Seattle deltog byens homoseksuelle borgmester, Ed Murray, i paraden sammen med sin mand, Michael Shiosaki.
- I dag fejrer vi sammenholdet, siger han i en video lagt ud på Twitter.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet