Hongkongs leder lover demonstranter drøftelser
Demonstrant: - Drøftelser er et fremskridt. Vi er hidtil kun er blevet mødt med knipler og tåregas.
Hongkongs leder, Leung Chun-ying, siger til det store antal demonstranter i storbyen, at han ikke har til hensigt at gå af, og han advarer samtidig om, at det vil få "meget alvorlige følger", hvis aktivister forsøger at besætte regeringsbygninger.
Men i en indrømmelse til demonstranterne siger han også, at myndighederne er parate til at føre drøftelser med demonstranterne. Meddelelsen har fået en del af aktivisterne til at forlade en stor aktion i det centrale Hongkong, men størstedelen fortsætter protestaktionen.
- Nu er trafikken ikke blokeret, siger en talsmand for demonstranterne.
- Det er et fremskridt, at der nu bliver åbnet for drøftelser, efter at vi hidtil kun er blevet mødt med knipler og tåregas, tilføjer talsmanden.
Leung Chun-Ying siger, at han har udpeget et medlem af regeringen, der skal føre drøftelser med aktivisterne.
Titusindevis af demonstranter havde forinden fortsat deres protester i Hongkong, mens politi i stigende grad optrappede deres magtanvendelse over for demonstranterne med tåregas og gummikugler.
Den omfattende "sit-in" aktion har tidligere tvunget myndighederne til at lukke centrale dele af den sydkinesiske by. Aktivisterne har blandt andet sat sig foran parlamentet.
En ledende politimand fra Hongkongs politistyrke, Steve Hui, siger, at politiet vil gribe ind i henhold til loven, hvis demonstranterne trænger ind i regeringsbygninger.
Hundredtusinder har demonstreret i de seneste uger. Initiativtagerne var i første omgang bevægelsen Occupy Central, der kræver et fuldstændigt demokratisk valg af Hongkongs nye ledere i 2017 - uden at kandidaterne bliver "forhåndsgodkendt" af de kommunistiske ledere i Beijing.
Demonstranterne siger, at de ikke kræver selvstændighed for Hongkong, ligesom de ikke kæmper for kommunistpartiets fald.
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker