Hundredvis af forskere bidrager til IPCC

Offentliggjort Sidst opdateret

* IPCC bedriver ikke selvstændig forskning, men trækker på hundredvis af klimaforskere over hele kloden.

* Danske forskere indgår i arbejdet. Også DMI er med og har ledet den danske delegation ved IPCC-møderne.

* Mandagens rapport afslutter den sjette såkaldte vurderingscyklus hos IPCC.

* I løbet af den cyklus er der udgivet tre delrapporter. Det er dem, der nu er blevet samlet til den store hovedrapport.

* Den første delrapport, der blev udgivet i 2021, afdækkede omfanget af og årsagen til klimaforandringerne.

* Siden fulgte to i 2022, der så på konsekvenserne af klimaforandringerne, og hvad man kan gøre for at afbøde dem.

* IPCC har også udgivet tre særrapporter i 2018 og 2019 - blandt andet om landbruget og oceanerne. De indgår også i rapporten.

* I 1990 udkom IPCC's første rapport om Jordens klima. Siden fulgte statusrapporter i 1995, 2001, 2007, 2014 - og nu i 2023.

Kilder: FN's Klimapanel (IPCC) og Videnskab.dk.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu