Hundredvis af franske betjente jagter fange efter blodigt angreb
Fængselsbetjente blokerer indgangen til et fængsel i Val-de-Reuil dagen efter et angreb på en fangetransport. Foto: Gonzalo Fuentes/Reuters
Jagten på fangen "Fluen" er sat ind efter angreb i Frankrig. Minister lufter mulighed for udlandsflugt.
En storstilet menneskejagt er onsdag gået ind i dag to i Frankrig, efter at en fange tirsdag slap fri under et dødeligt angreb på en fangetransport.
Hundredvis af betjente og gendarmer er sat ind i jagten på den undslupne fange. Det oplyser Frankrigs indenrigsministerium.
To fængselsbetjente blev dræbt i angrebet. Tre blev alvorligt såret.
Frankrigs indenrigsminister, Gérald Darmanin, bekræfter onsdag ifølge AFP til tv-stationen RTL, at en stor indsats er i gang.
- Vi har brugt mange kræfter på at finde ikke blot den person, der er flygtet, siger han.
Også den "bande, der befriede ham under foragtelige omstændigheder", eftersøges, siger ministeren om tirsdagens angreb, hvor den vogn, som blev brugt til fangetransporten, blev angrebet ved et vejbetalingsanlæg af flere biler og bevæbnede mænd.
- Vi gør store fremskridt, siger Darmanin.
Alene i Eure-departementet i det nordlige Frankrig i Normandiet, hvor angrebet fandt sted, var over 450 betjente mobiliseret tirsdag ifølge ministeren.
Ministeren taler dog også om "internationalt samarbejde".
Dermed antyder han, at der også er en sandsynlighed for, at fangen er flygtet udenlands, skriver AFP.
Anklager Laure Beccuau har sagt, at den undslupne fange er Mohamed Amra, som blev født i 1994.
Han blev sidste uge dømt for røveri og er anklaget i en sag om en bortførelse, der førte til et dødsfald.
En anonym kilde tæt på sagen oplyser til nyhedsbureauet AFP, at Amra mistænkes for at være involveret i narkotikahandel og at have bestilt drab inden for bandeverdenen.
En anden kilde siger, at han mistænkes for at være leder af et kriminelt netværk. Nogle medier skriver, at han har kaldenavnet "La Mouche" - på dansk "Fluen".
Ifølge det britiske medie Sky News er der onsdag planer om blokader i fængsler på tværs af Frankrig.
Fagforeninger for fængselsbetjente har nemlig reageret med vrede på tirsdagens angreb.
Onsdag klokken 11 var der planlagt et minuts stilheds på tværs af den franske kriminalforsorg, skriver Sky.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned