Hundredvis fanget i tyrkisk mine: Mindst 200 døde
Foto: AP
AP
Mindst 201 personer er blevet dræbt, mens flere hundrede arbejdere fortsat sidder indespærret i den tyrkiske undergrund efter en eksplosion og brand i en kulmine i det vestlige Tyrkiet tirsdag.
Redningsarbejdere har natten til onsdag forsøgt at redde arbejderne ud efter minekatastrofen, der fandt sted i Soma i Manisa-provinsen.
I alt blev 787 personer fanget i minen, siger Tyrkiets energiminister, Taner Yildiz. En del er blevet reddet ud i live. 80 personer er kvæstet, og heraf er fire i kritisk tilstand, lyder det fra ministeren.
Han siger, at redningsarbejdet er en kamp mod tiden.
- Som tiden går, kommer vi nærmere et uønsket resultat, lyder det fra Taner Yildiz.
- Vi frygter, at dødstallet kan stige endnu mere, fordi de, der kom ud for at hjælpe, kan være blandt de sårede og berørte af røgen, siger han videre.
De indespærrede befinder sig to kilometer under overfladen og fire kilometer fra indgangen til minen. Redningsfolkene har blandt andet forsøgt at pumpe ren luft ned i mineskakterne.
Mineselskabet Soma Komur, der driver kulminen, har udsendt en meddelelse, der kalder eksplosionen for en "tragisk ulykke".
- Uheldigvis har nogle af vores arbejdere mistet livet i denne tragiske ulykke. Ulykken skete til trods for maksimale sikkerhedsforanstaltninger og inspektioner, men vi har været i stand til at handle omgående, lyder det fra selskabet.
Energiministeren har sagt, at hvis det står klart, at forsømmelighed har været årsag til tragedien, vil "vi ikke vende det blinde øje til".
Soma er et af Tyrkiets nøgleområder for brunkul-miner. Der bor omkring 100.000 mennesker i området.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub