Hvad siger regeringen?

Offentliggjort Sidst opdateret

Tysk politiforbund siger, at det hovedsagelig var folk fra indvandrermiljøerne, der angreb politiet. Den tyske regering har endnu ingen klare svar på, hvad der skete nytårsnat.

* Tysklands indenrigsminister, Nancy Faeser fra Socialdemokratiet (SPD), taler om, at gerningsmændene er "rødder" og "voldsmænd".

* En talskvinde for hendes ministerium siger, at "der endnu ikke er et overblik over de mistænkte gerningsmænd".

* Oppositionen retter skytset mod indvandrerpolitikken. Jens Spahn, gruppeformand i Forbundsdagen for det konservative CDU, siger, at Tysklands politiske verden må spørge sig selv, hvorfor der hvert år nytårsaften er problemer i de samme områder med de samme deltagere.

- I stedet for fyrværkeri handler det om illegal migration, fejlslagen integration og manglende respekt for staten.

Kilde: Die Welt.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu