Hviderussiske kvinder slog på gryder og mødte politiets muskler
Der udbrød uroligheder på Minsks frihedsplads, da mænd iklædt sorte masker og grønne uniformer uden varsel begyndte at tilbageholde kvindelige demonstranter. Det viser billeder fra flere tv-kanaler. Foto: Tut.by/Reuters
Tut.by/Reuters
Hviderussisk politi anvendte lørdag hårdhændede metoder, da det greb ind mod protest drevet af kvinder.
Hviderussisk politi har lørdag tilbageholdt adskillige kvinder under nye demonstrationer i hovedstaden, Minsk.
Politiet skal have handlet voldeligt i forbindelse med tilbageholdelserne og kastet kvinderne ind i biler, rapporterer nyhedsbureauet Reuters.
Tilbageholdelserne er sket lørdag, hvor tusinder igen var på gaderne i Minsk. Her protesterer de mod politivold og valgsvindel.
Siden valget i Hviderusland 9. august har der været massedemonstrationer mod præsident Aleksandr Lukasjenko, hvis regime beskyldes for massiv valgsvindel.
Det er forventet, at der søndag vil være omfattende protester i Minsk. Forud for søndagens protester var kvindelige demonstranter lørdag samlet i den centrale del af hovedstaden, hvor de ville afholde en fredfyldt protest.
Nogle slog på gryder med skeer, og andre råbte "bring vores Masha tilbage". Det refererer til protestleder Maria Kolesnikovas kaldenavn.
38-årige Kolesnikova blev tidligere på ugen fængslet, efter at hun havde modsat sig en tvungen udvisning ved at rive sit pas itu.
Der udbrød uroligheder på Minsks frihedsplads, da mænd iklædt sorte masker og grønne uniformer uden varsel begyndte at tilbageholde kvindelige demonstranter. Det viser billeder fra flere tv-kanaler.
Nogle kvinder forsøgte at svare igen ved at fjerne maskerne på de uniformerede mænd. En video viser, at politiet med hårdhændede metoder smed kvindelige demonstranter ind i politivogne.
En menneskerettighedsgruppe oplyser, at over 40 personer bliver tilbageholdt.
En talskvinde for indenrigsministeriet siger, at "kvinder er blevet tilbageholdt". Hun uddyber ikke, hvor mange der er tale om. Eller hvordan det er foregået.
Mandag skal Lukasjenko tale med den russiske præsident, Vladimir Putin, om, hvordan de to lande i fremtiden kan arbejde yderligere sammen.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet