Det var Ukraines tidligere indenrigsminister, som i 2000 gav ordre til at myrde den kritiske journalist Georgij Gongadse, siger anklagemyndigheden.
Mordet gav startskuddet til den orange revolution og de politiske omvæltninger i Ukraine.
Adskillige mennesker er fængslet for deres rolle i mordet, men bagmanden er aldrig tidligere blevet navngivet af myndighederne. Indenrigsminister Jurij Kravtjenko døde i 2005.
Gongadse skrev kritisk om korruption og svindel i daværende præsident Leonid Kutjmas regering. Hans død har optaget ukrainere i de mellemliggende år. Det er aldrig lykkedes at sætte Kutjma i forbindelse med mordet.
Det var "den afdøde Jurij Kravtjenko, som tilskyndede til og beordrede" mordet på Gongadse, siger anklagemyndigheden tirsdag.
Familien til den dræbte journalist og en række iagttagere tvivler på, at det er sagens rette sammenhæng - at Kravtjenko handlede på egen hånd. De er ikke sikre på, sandheden nogensinde kommer frem.
- Dette mareridt har stået på i 10 år. Anklagemyndigheden forfalsker alle kendsgerningerne. De nye myndigheder ønsker at kunne fortælle det internationale samfund, at de har løst sagen, siger Gongadses mor.
Kravtjenko begik i 2005 under stadig dunkle omstændigheder selvmord.
Gongadse, som var medstifter af den regeringskritiske internetavis Ukrainska Pravda, blev bortført i september 2000, da han forlod en vens lejlighed. Hans hovedløse lig fandt man to måneder senere i en skov uden for hovedstaden Kijev. Familien har lige siden nægtet at begrave ham uden hans hoved.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde