Indianere kræver gigantbeløb efter oliesvineri
Den amerikanske energigigant Chevron er blevet dømt til at betale 47 milliarder kroner i erstatning til en række indfødte grupper i Ecuador, men landmænd og indianere fra landets Amazonas-region kræver endnu større kompensation.
Landmændene siger, at erstatningen, der mandag blev tildelt af en domstol i provinsen Sucumbios, ikke dækker udgifterne fra den olieforurening, som har ødelagt deres jord.
De vil gå efter en erstatning på mindst 150 milliarder kroner, siger advokaten Pablo Fajardo. Han tilføjer, at sagsøgerne muligvis vil gå efter Chevrons aktiver i udlandet.
- Det er ikke fair mod os, fordi folkene har lidt meget, siger secoya-indianeren Justino Piaguaje, som er en af 47 sagsøgere.
- Vores familier er døde, og vores floder er forurenede, fortsætter han.
Søgsmålet mod Chevron har sin rod i Texacos olieboringer i Ecuador, der startede i 1967.
Indianerne hævder, at en forkert borepraksis har forurenet vandet og jorden i et område på størrelse med den amerikanske stat Rhode Island, der er cirka 2700 kvadratkilometer.
Chevron købte Texaco i 2001, men selskabet nægter, at selskabets olieboringer har forurenet indianernes jord. Energigiganten kalder domstolens afgørelse for illegitim og umulig at efterkomme.
Secoya-indianerne siger, at der er en større forekomst af kræft i det område, der er berørt af olieforureningen.
Ecuadors præsident, Rafael Correa, forsvarer Sucumbios-domstolens kendelse og afviser, at regeringen har blandet sig i dommen.
- Dette er den vigtigste dom i landets historie, siger præsident Correa.
/ritzau/Reuters
Grupper af indfødte i Ecuador kræver en erstatning på 150 milliarder kroner fra energiselskabet Chevron.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned