Den gennemsnitlige indkomst for de amerikanske husstande dykkede næsten dobbelt så meget i de to år efter recessionen, som tilfældet var under selve den økonomiske tilbagegang fra december 2007 til juni 2009.
Det fremgår af en ny undersøgelse offentliggjort i Washington Post.
Ifølge undersøgelsen faldt den inflationskorrigerede husstandsindkomst med 6,7 procent, til 49.909 dollar, mellem juni 2009, da recessionen sluttede, og juni 2011.
Under elve recessionen blev husstandsindkomsten reduceret med under det halve eller 3,2 procent, ifølge undersøgelsen.
Det større fald i de to år efter recessionen er måske en af forklaringerne på den tiltagende nervøsitet blandt amerikanere for de økonomiske udsigter for landet til trods for, at økonomien er gået frem siden juni 2009.
Forfatterne bag undersøgelsen konkluderer, at faldet i indkomsterne har udhulet den amerikanske levestandard betragteligt.
Netop den haltende økonomi anses for at være den største forhindring for præsident Barack Obamas forhåbninger om at blive genvalgt næste år. Arbejdsløsheden i USA er oppe på 9,1 procent og mange frygter en ny recession på grund af gældskrisen i Europa.
I september viste en undersøgelse, at antallet af fattige i USA i 2010 voksede til 15,1 procent, det højeste siden 1993, fra 14,3 procent af befolkningen året før. Det var fjerde år i træk, at antallet af fattige voksede.
Ifølge den officielle definition i USA er man fattig, såfremt husstandsindkomsten for en familie på fire personer er under 22.314 dollar. For enlige er grænsen på 11.139 dollar. 46,2 millioner amerikanere var ifølge den definition fattige i 2010.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned