65 punkere, som for nylig blev anholdt ved en koncert og sendt på forbedringsanstalt af myndighederne i den indonesiske Aceh-provins, er blevet løsladt.
De skal dog muligvis gennem mere omskoling efter et 10 dage langt rehabiliteringsprogram, oplyser embedsmænd i provinshovedstaden Banda Aceh.
Målet med omskolingen var at få de unge til at opgive deres særegene stil, som bryder med de traditionelle værdier i den strengt muslimske provins.
- Vi vil gøre de unge til islamiske punkere. De har deres frihed til at ytre sige sig så længe det er inden for islamiske grænser, siger Illiza Sa'aduddin Djamal, som er ordfører for myndighederne i Banda Aceh.
Men da gruppen af unge fredag deltog i en afslutningsceremoni fredag der flere, som ikke ville opgive punkkulturen, og de mente heller ikke, at de trængte til mere vejledning.
- Punken er ikke død, råbte en 19-årig.
Da punkerne blev arresteret under en koncert midt i december fjernede politiet deres hanekamme, piercinger og hundelænker og tvang dem til at bade i en indsø, som bliver brugt til renselsesceremonier for politiaspiranter.
De 60 unge mænd og fem piger må regne med at blive overvåget af politiet i den kommende tid, mens det overvejes, om de trænger til mere rehabilitering.
Mindst en i gruppen er dog glad for omskolingen.
- Jeg lærte at bede i en forsamling, og jeg er blevet et bedre menneske, siger den 20-årige Wahyu Karamullah.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde