Indvandrerpartier tiltrækker indvandrervælgere

Offentliggjort Sidst opdateret

* Et af de nye partier i Tyskland hedder Dava. Det henvender sig til borgere med tyrkiske rødder og ledes af Teyfik Özcan. Han var tidligere medlem af SPD, Socialdemokratiet. Han siger, at hans parti nu giver vælgere mulighed for at proteststemme, og det kunne de ikke før.

- Tyskere har muligheden for at sige: Okay. I protest giver jeg min stemme til AfD (det højreorienterede Alternative für Deutschland). Det kan muslimer ikke gøre.

* I Frankrig er det stærkt venstreorienterede parti La France Insoumise (LFI) opstået. Dets kampagne har et propalæstinensisk grundlag for at tiltrække muslimske og meget venstreorienterede vælgere. Det har opstillet den fransk-palæstinensiske advokat Rima Hassan som kandidat.

* Chama Tahiri Ivorra, en 34-årig fransk-marokkansk kok, siger, at hun aldrig har stemt til EU-valg, men det vil hun gøre nu.

- At stemme på Rima er som at gøre modstand. Jeg kender ikke hele LFI's program, men det, hun og de andre medlemmer siger om Palæstina, er retfærdigt.

Kilder: Reuters.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu