Bulgariens sundhedsminister, Bojidar Nanev, er trådt tilbage efter hård kritik af hans håndtering af H1N1-influenzaepidemien.
Nanev beskyldes for at have spildt offentlige midler på at købe vaccine til alt for høje priser. Selv afviser han dog alle anklager.
- Beskyldningerne er helt ubegrundede, men jeg træder ikke desto mindre tilbage, siger ministeren.
- Det er udelukket, at jeg bliver på denne post, så længe der er den mindste tvivl om, at jeg kan have handlet mod bulgarske interesser, lyder hans begrundelse.
Anklagemyndigheden i Sofia siger, at der nu er rejst sag mod Nanev for angiveligt at have købt Tamiflu-vaccine til alt for høje priser - og vel at mærke efter, at epidemien var overstået.
- Det er vigtigt, at vi har vist, at der ikke er nogen mennesker, som er urørlige, siger byen Sofias chefanklager, Nikolaj Kokinov.
Sagen bekræfter Bulgariens rygte som det mest korrupte land i EU.
Angiveligt betalte den bulgarske regering 3,3 millioner euro (ca. 24,5 millioner kroner) for 200.000 doser af vaccinen fra den schweiziske farmaceutgigant Roche.
Det britiske sundhedsvæsen tilbød imidlertid at sælge det samme antal vacciner for kun to millioner euro, mener anklagerne.
Hertil kommer, at vaccinen blev leveret i januar, hvilket var mere end en måned efter, at influenzaepidemien var overstået i Bulgarien.
Bulgariens centrumhøjreregering gjort kampen mod korruption til sin vigtigste opgave, siden den kom til magten i juli sidste år. Og det haster med de gode resultater, for EU-Kommissionen kræver, at regeringen senest i juli kan påvise synlige fremskridt i bekæmpelse af mafiakriminalitet og korruption i statsapparatet.
Ellers vil EU blokere for milliardhjælp til det tidligere kommunistiske land.
Ministeren risikerer 10 års fængsel.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker