Med 98,42 procent af stemmerne talt op efter præsidentvalget i Ukraine ligger det nu fast, at landets oppositionsleder, Viktor Janukovitj, har vundet en snæver sejr over premierminister Julia Timosjenko.
Det lykkedes ellers Timosjenko at hale ind på sin udfordrer, så hans føring på et tidspunkt skrumpede ind til blot to procentpoint.
Men det ændrer ikke ved Janukovitjs sejr, fastslår Ukraines valgkommission.
- Der er ikke længere noget, der kan ændre sig angående vinderen. Forskellen kan kun øges, siger en talsmand for kommissionen.
Med 98,42 procent af stemmerne talt op fører Janukovitj med 48,6 procent af stemmerne mod 45,81 procent til Timosjenko, fremgår det af valgkommissionens hjemmeside.
Timosjenko har endnu ikke erkendt valgnederlaget, og hun valgte mandag eftermiddag at udskyde sin ventede pressekonference til tirsdag.
Premierministeren har tidligere truet med at få en domstol til at granske resultatet eller sende sine tilhængere på gaden, hvis der er det mindste tegn på, at der har fundet valgsvindel sted.
Organisationen for Sikkerhed og Samarbejde i Europa (OSCE) betegner imidlertid valget som frit og retfærdigt og opfordrer til et fredeligt magtskifte i landet.
Præsidentvalget i 2004 var præget af valgsvindel, der førte til, at Janukovitj måtte give magten fra sig.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker